Türkiye'nin Tek Resmi ve Ana Yetkilisi EVALife
Eva Life Diode Lazer EpilasyonEva Life Diode Lazer EpilasyonEva Life Diode Lazer Epilasyon
+90 544 224 80 73
info@evalife.com.tr
Çarşı Mahallesi Yazar Sokak No:8A Kartal/İstanbul
Eva Life Diode Lazer EpilasyonEva Life Diode Lazer EpilasyonEva Life Diode Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer Epilasyon Çeşitleri hakkında bilinmesi gereken önemli noktaları sizler ile paylaşmak istiyoruz. Lazer kavramı ve lazer işlemleri 1917 yılında Albet Einstein tarafında kuantum teorisinin bir parçası olarak geliştirilmiştir. Albert Einstein fonksiyonel bir lazer sistemini kurmak için gerekli prensip ve kavramları kişisel kullanıma sürmüştür. Tüm bu çalışmalar bilimsel gelişmeler neticesinde 1960 yılında rugby laser olarak ilk lazer cihazı üretilmiştir.

Lazer Epilasyon

Üretilen ilk lazer ve takip eden gelişmelerde askeri ve endüstriyel alanlar da kullanılmıştır. Tıbbi olarak lazerin kullanılması ise ileri yıllara kadar süre gelmiştir.  Yıllar içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde kısa atımlı lazer cihazları üretilmiştir. Lazer cihazların tıbbi alanlara uygun olarak üretilmesi ve kullanılması ise 1983  yılına tekabül etmektedir.

Kılcal damar tedavisi, lekelerin giderilmesi ve dövme çıkarma alanlarında lazer tedavileri uygulanmaktadır. Tıbbi ve Klinik alanlarda lazer kullanılması ve faydaları ile lazerin tıp alanlarında aktif rol alması görülmektedir. Bu aşamalarda lazer epilasyon alanlarında kullanılması 1990 lı yılların sonunu bulmaktadır. Epilasyon alanında da başarılı sonuçların alınması neticesinde 1998 senesinde FDA tarafından onaylanan bir uygulma olmuştur.

Lazer Epilasyon da kullanılması aktif olarak sağlanan Lazer uygulamasında kıl kökleri hedef alınmaktadır. Bu uygulama da melanin adı verilen kılların siyah rengi alması sağlayan yapının emilmesi ile oluşan ani yüksek ısı enerjisi kıl kökünde hasar meydana getirmektedir. Siyah kıllar melanin maddesini daha fazla içermesinden dolayı enerjiyi daha çok çeker ve etkisid daha fazla olmaktadır. Gri ve beyaz kıllarda  bu etken daha düşük olmaktadır.

Lazer Epilasyon Nedir ?

Ergenlik dönemlerinden sonra meydana gelen vücutsal değişmeler arasında ilk etken kıllanma olarak ortaya çıkmaktadır. Kıllanma bay ve bayanlar da istenmeyen bölgelerde meydana gelmesi neticesinde rahatsızlık ortaya çıkarmaktadır. Kişiler oraya çıkan bu nedenlerden dolayı çeşitli epilasyon yöntemleri ile bu tüylerden kurtulmak istemektedir. Ama bu yapılan işlemlerin maksimum süresi 2 hafta ile sınırlı olmaktadır. Yani kalıcı bir çözüm sağlamamaktadır.  Kimi zaman da kişilerin vücutlarında ortaya çıkan bu kıllanma sorunu hormonal veya çeşitli ilaçların yan etkisi olarak da ortaya çıkmaktadır.  Günümüzde istenmeyen kıllardan kurtulmak için kullanılan epilasyon sistemleri arasında bilinen cımbız, jilet, ağda, ve kimyasal tüy dökücüler olarak bilinmektedir. Ama bunlar kalıcı bir çözüm sunmamaktadır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri uygulamalarında hedef kıl kökleridir. Kıl köklerine gönderilen lazer dalgaları kıl kökünde deformasyon meydana getirerek tekrardan üremesine engel olmaktadır. Bu işlem öncesinde kullanıcıların lazer epilasyon merkezi seçimlerinde kapsamlı bir araştırma yapması gerekmektedir.  Eğer yapılan araştıma neticesinde  epilasyon merkezi hakkında karar alınır ise telefon ile iletişim kurularak randevu alınır.

Uzmanlar kişilerin istenmeyen kılların meydana geldiği alanlarda inceleme yaparak bu bölge de uygulanacak lazer epilasyon hakkında karar verilir. Kişilerin epilasyona gelmeden önce kılları kısaltması istenmektedir. Bunun sebebi ise lazer epilasyon işleminde gönderilen dalga ışınlarının direk kıl köklerine ulaşmasını sağlamaktır. Bu işlemde önemli olan ise ağda yöntemlerindeki gibi kılların direk kökten alınmaması gerekmektedir. Lazer epilasyon esnasında kılların sadece kısaltılarak görülmesi sağlanmalıdır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri

Lazer epilasyon seansında kişinin ten ve kıl rengine göre verilecek ışın değeri ayarlanmaktadır. Kıl kökünü etkileyecek en uygun dozu ayarlamak en önemli unsur olmaktadır. Genellikle kıl köklerinin yoğunluğuna göre bu doz her bölge için ayr ayrı yapılmaktadır. Epilasyon sistemlerinde en başarılı sonuç doğru ayarlanılan ve doğru yapılan işlemler ile sağlanmaktadır.

Yaygın olarak kullanılan lazer epilasyon çeşitlerinden de sizlere söz etmek istiyoruz. Lazer epilasyon Çeşitleri;

Epilasyon amaçlı kullanılan lazer modelleri 3 tiptir. Lazer epilasyon işlemine uygun ve  doğru lazer tipi ile başlanması büyük önem arz etmektedir.. Hangi lazer epilasyon yönteminin kişiye uygun olduğuna, uygulama öncesinde uzman doktorlar, cilt ve kıl yapısını değerlendirerek karar vermelidir. Bu değerlendirme ile epilasyondan beklenen başarı oranı artar ve yan etki ihtimali azalır.

Diode Lazer Epilasyon

Diode lazer, istenmeyen tüylerin azalmasını amaçlayan bir lazer tedavi yönetimidir. Diode lazer’in dalga boyu diğer lazer yöntemlerine göre daha uzun olduğu için koyu renkli tenlerde bile tedavi süresine göre değişiklik gösteren etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Diode lazer, 810 nm dalga boyundadır. Bu dalga boyu, Alexandrite lazere göre ciltte daha derine iner. Cildin derinliklerine rahat inmesi derinde kıl bulunan bölgelerde daha etkilidir. Diode lazer, dalga boyu uzun olduğu için koyu tenlerde bile rahatça uygulanabilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Pratik ve etkili bir yöntem olan Alexandrite lazer, teknik özelliklerinden dolayı sadece açık cilt tiplerinde kullanılabilmektedir. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşması, uygulama sonrası memnuniyeti arttırmaktadır.

Koyu tenli kişilerde bu lazerle uygulama yapmak yan etki ihtimalini artırmaktadır. Alexandrite lazerin yüz, boyun gibi bölgelerde kullanımı ince tüylerde artışa neden olabilmektedir. Bu bölgelerde kullanımı cilt tipi açık renk olsa bile önerilmemektedir.

Alexandrite lazer, melanin tarafından iyi tutulmaktadır. Bu nedenle sadece açık cilt tiplerinde kullanılabilir. Bu lazer sistemi, doğru seçilmiş kimselerde çok iyi sonuç verir. Fakat yüz gibi riskli bölgelerde tüy azalması yerine tüy artışına neden olabilir. Sırt, omuz, kol bölgeleri de bu lazerin etkinliğinin düşük olduğu bölgelerdendir.

Nd Yag Lazer Epilasyon

Çok koyu cilt tipleri için geliştirilmiş bir sistemdir. Oldukça ağrılı olması ve diğer iki lazere oranla bu lazerin kullanım alanını kısıtlar. Çok dikkatle seçilmiş durumlarda, nadir olarak kullanılan bir lazerdir.

Diode, Alexandrite ve Nd yag lazerler epilasyon amaçlı kullanılan lazer sistemleridir. Her biri farklı durumlarda yani kişinin deri rengi, kıl tipi, uygulanacak bölgeye göre tercih edilebilmektedir. En iyi lazer sistemi diye bir kavram yoktur. Hepsinin yerine göre kullanımı, iyi sonuçların elde edilmesi için uygun olmaktadır.

Sizlerde lazer epilasyon hakkında merak ettiklerinizi ve lazer epilasyon hakkında yapacağınız araştırmalarınızda sitemiz deki yazılarımızı okuyabilir yada bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşarak sorularınızı iletebilirsiniz.

Leave A Comment